12 BIEG

 • EUR 4.68
 • GBP 5.44
 • CHF 4.69

Kierowca tira – zakres wymagań

Jak zostać kierowcą ciężarówki

Myślisz o pracy kierowcy zawodowego? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić i jakie kroki podjąć, aby zostać kierowcą ciężarówki.

Skoro poszukujesz odpowiedzi na powyższe pytanie, prawdopodobnie lubisz jeździć samochodem i z tą czynnością chciałbyś wiązać swoją przyszłość. Całe szczęście zawód kierowcy zawodowego daje ci taką możliwość. Co więcej, wiąże się ona nie tylko z podróżowaniem po całym świecie, ale również z wysokimi zarobkami.

Większości z nas zawód ten kojarzy się z czymś banalnie prostym. Wydawałoby się, że wystarczy umieć prowadzić pojazd, podjechać w odpowiednie miejsce, załadować towar i odstawić go we wskazanym punkcie. Ot cała filozofia. Otóż pozory mogą okazać się mylące.


Kierowca zawodowy zobligowany jest do posiadania szeregu uprawnień, a także przestrzegania całej masy przepisów. Zarówno tych związanych z przepisami drogowymi, jak i dotyczących przewożonego towaru, jego rozładunku i załadunku.

 

Kierowca tira – zakres wymagań

Aby dołączyć do grona kierowców zawodowych samo posiadanie kategorii C/C+E nie jest wystarczające. Należy uzyskać również świadectwo kwalifikacji zawodowej, a także orzeczenie lekarskie czy testy psychologiczne niewskazujące przeciwwskazań do tego typu specjalizacji.


Jakie dokumenty trzeba posiadać, aby wnioskować o stanowisko kierowcy samochodu ciężarowego?

 • Prawo jazdy danej kategorii, np. C / C+E, D / D+E
 • Świadectwo kwalifikacji zawodowej
 • Orzeczenie lekarskie (na podstawie art. 39j ustawy o transporcie drogowym)
 • Przeczenie psychologiczne (na podstawie art. 39k ustawy o transporcie drogowym).

 

Czym jest świadectwo kwalifikacji zawodowej i jak je zdobyć?

Świadectwo kwalifikacji zawodowej to nic innego jak dokumentem potwierdzający uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy ciężarowego oraz przewozu drogowego przedmiotów lub osób. Wydawane jest na czas określony wynoszący pięć lat na podstawie pozytywnego wyniku uzyskanego podczas egzaminu państwowego. Po upływie pięciu lat kierowca tira powinien wykonać szkolenie okresowe.

 

Jakie rodzaje kursów mają do wyboru kierowcy tira?

 Typy kursów, które może zrealizować kierowca samochodu ciężarowego, są uzależnione od uprawnień, które już posiada. Wśród nich wyróżnia się:

 • kwalifikacja wstępna – dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C / C+E, którzy ukończyli 18. rok życia,
 • kwalifikacja wstępna przyspieszona – dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C / C+E, którzy ukończyli 21. rok życia,
 • kwalifikacja wstępna uzupełniająca – dla kierowców, którzy posiadają uprawnienia do przewozu osób, a chcą zdobyć uprawnienia do przewozu rzeczy i nie ukończyli 21. roku życia,
 • kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona – dla kierowców posiadających uprawnienia do przewozu osób, a chcą zdobyć uprawnienia do przewozu rzeczy i ukończyli 21. rok życia.

 

Powyższe kroki pozwolą na podjęcie pracy kierowcy zawodowego.

Udostępnij:

Zapisz się do naszego newslettera