12 BIEG

  • EUR 4.68
  • GBP 5.44
  • CHF 4.69

Jak jeździć TIR-em w zimie? 5 praktycznych porad.

Actros w trasie zimą

Zima. Zdecydowana królowa kolizji i wypadków drogowych. Poniżej znajdziecie 5 praktycznych zasad, o których warto pamiętać za kółkiem zimą, i dzięki którym być może uda Wam się uniknąć sytuacji „mądry Polak po szkodzie”. 

Rocznie kierowcy samochodów ciężarowych pokonują setki tysięcy kilometrów. I chociaż wydaję się, że ich trasy zaplanowane są perfekcyjnie, to jednego z całą pewnością nie są w stanie przewidzieć – pogody. Warunki atmosferyczne mogą się zmieniać na przestrzeni kilometrów, a nagłe opady deszczu, śniegu lub upał mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo kierowcy.


Zasada 1. Dostosuj styl jazdy do panujących warunków. Gorsza widoczność, śliska droga i opady sprawiają, że wszystkie manewry musisz wykonywać szczególnie płynnie.


Zasada 2. Przygotuj samochód do jazdy. Nie ruszaj, jeśli na dachu pojazdu, a tym bardziej zabudowy, przyczepy czy naczepy zalega śnieg lub lód oraz gdy masz brudne oświetlenie. Grozi Ci za to mandat. Zadbaj, by Twój samochód nie sprawiał zagrożenia dla Ciebie i innych.


Zasada 3. Zapewnij sobie swobodę ruchu. Puchowa kurtka, czapka, czy za grube buty nie tylko sprawiają, że będziesz czuł się niekomfortowo, ale mogą nawet ograniczać Twoje ruchy. Niech Twój strój daje Ci pełną swobodę ruchów.

 

Zasada 4. Poćwicz na śniegu z instruktorem. W ramach premii od szefa lub inwestycji w siebie, pomyśl o szkoleniu na profesjonalnym torze. Pod okiem instruktora będziesz mógł nauczyć się, jak kierować pojazdem nawet w najtrudniejszych warunkach. Jakie szkolenie wybrać, o tym przeczytasz w naszym artykule: szkolenia dla kierowców zawodowych - jakie wybrać


Zasada 5. Zachowaj większe odstępy i sygnalizuj manewry. Mimo, że jako kierowca ciężarówki w przypadku zderzenia z samochodem osobowym jesteś na dominującej pozycji, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, pozostawiając większy odstęp między pojazdami. Druga sprawa, to wcześniejsze sygnalizowanie manewrów. Wydłuży to czas na reakcję dla innego kierowcy w wypadku potrzeby hamowania.


I najważniejsze - zawsze zachowuj spokój. Tylko dzięki przemyślanym ruchom i reakcjom jesteśmy w stanie wyprowadzić samochód z większości podbramkowych sytuacji. Pamiętaj, że zimą samochód ma ograniczone zdolności manewrów, dlatego wymaga spokojnego stylu jazdy. Delikatnie korzystaj z pedału gazu i przewiduj, co może wydarzyć się na drodze.


I ostatnia wskazówka, o której prawdopodobnie wspominać nie trzeba. Zimą i nie tylko bezwzględnie należy przestrzegać przepisów drogowych.

Zasady opracowane we współpracy z Trucker Academy

 

Zdjęcie ze strony: roadstars.mercedes-benz-trucks.com

Udostępnij:

Zapisz się do naszego newslettera