12 BIEG

  • EUR 4.68
  • GBP 5.44
  • CHF 4.69

Jak holować samochód ciężarowy? Jakie są przepisy?

Holowanie samochodu ciężarowego

Holowanie samochodu ciężarowego wymaga spełnienia wielu warunków. Przepisy jasno określają, jak holować samochód ciężarowy oraz w jakich sytuacjach holowanie samochodu ciężarowego jest zabronione.

 

Holowanie samochodu ciężarowego wymaga zachowania szczególnej ostrożności. To, czy auto ciężarowe w ogóle może być holowane przez pojazd inny niż profesjonalny holownik, dokładnie określają przepisy. W jakich sytuacjach jest to zabronione?

 

  • Jeśli awaria miała miejsce na drodze szybkiego ruchu – na autostradach i drogach ekspresowych holowaniem samochodów ciężarowych zajmują się wyłącznie profesjonaliści dysponujący odpowiednio wyposażonymi i oznakowanymi pojazdami.
  • Jeśli awarii uległ m.in. układ hamulcowy i hamulce nie działają - w takiej sytuacji niezbędne jest wezwanie lawety.

 

 Holowanie samochodu ciężarowego. O czym trzeba pamiętać?

 

W przypadku, gdy nie doszło do sytuacji, które wykluczałyby samodzielne odholowanie samochodu ciężarowego, można zrobić to bez profesjonalnego holownika, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach:

 

  1. Holowany samochód ciężarowy nie może mieć włączonych świateł awaryjnych. W okresie niedostatecznej widoczności musi za to korzystać ze świateł pozycyjnych.
  2. Holowany samochód ciężarowy musi mieć zamontowany trójkąt ostrzegawczy. Należy go zamocować w lewej tylnej części pojazdu, tak, by kierowcy jadący za holowaną ciężarówką wiedzieli, że doszło do sytuacji awaryjnej.
  3. Do holowania samochodu ciężarowego niezbędny jest tzw. sztywny hol – użycie tradycyjnej liny jest w tym przypadku zabronione. Jego długość nie może przekraczać 3 m. Hol musi być oznakowany na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzony w żółtą lub czerwoną chorągiewkę.
  4. Jeśli samochód ciężarowy wyposażony jest w naczepę, holowanie należy podzielić na dwa etapy. Ciągnik siodłowy i naczepa muszą być holowane osobno. Co ważne, pojazd holujący również nie może mieć naczepy.
  5. W przypadku sztywnego holu, którego używa się do holowania samochodów ciężarowych, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.

Kierowcy muszą też pamiętać o limitach prędkości określonych w przypadku holowania:
w terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi 30 km/h, - poza terenem zabudowanym nie można jechać szybciej niż 60 km/h. Jeśli znaki wskazują mniejsze ograniczenia, należy się do nich stosować.


Jak przygotować się do holowania samochodu ciężarowego?


Nie ma uniwersalnej zasady, wedle której należy przygotować samochód ciężarowy do holowania. Każdy producent zaleca inne procedury, które mają uchronić pojazd przed uszkodzeniem podczas holowania. Niezbędne jest zapoznanie się z dokumentacją techniczną samochodu ciężarowego. To bardzo ważne, bo pozwala uniknąć czasem bardzo kosztownych awarii. To, które układy należy odłączyć, a które podłączyć, jest zatem kwestią indywidualną. W dokumentacji powinna też znaleźć się informacja, gdzie zamocować zestaw holowniczy, tak, by nie uszkodzić ramy pojazdu.

 

Istotne jest, by przed holowaniem samochodu ciężarowego kierowcy uzgodnili sposób komunikacji, aby podczas holowania nie dochodziło do nieporozumień. Wszystkie manewry wykonywane podczas holowania muszą być sygnalizowane innym kierowcom z możliwie jak największym wyprzedzeniem.

Udostępnij:

Zapisz się do naszego newslettera