12 BIEG

  • EUR 4.68
  • GBP 5.44
  • CHF 4.69

Czym jest autonomiczny transport?

Czym jest autonomiczny transport

Do niedawna pojazdy kierowane zdalnie, bez udziału osób fizycznych, wydawały się jedynie domeną filmów science-fiction. Jednak automatyzacja różnych gałęzi przemysłu dotarła także do branży motoryzacyjnej. Dzisiaj nikt już nie zastanawia się, czy zdalne kierowanie pojazdami na potrzeby komercyjne będzie możliwe, tylko kiedy stanie się rzeczywistością. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest rychłe wprowadzenie na ulice autonomicznych ciężarówek.

 

Czym są autonomiczne ciężarówki?

 

Autonomiczne ciężarówki to pojazdy, które aktualnie znajdują się na czwartym poziomie w skali SAE. To oznacza, że do ostatniego, piątego poziomu, który jest tożsamy z całkowitą automatyzacją pojazdu, brakuje już tylko jednego kroku. Co oznacza miejsce 4 w skali?

 

Pojazdy, które mają się pojawić na drogach w najbliższych latach wciąż wymagają obecności kierowcy w kabinie, który może zostać poproszony o przejęcie kontroli nad pojazdem. Jednak stopień automatyzacji jest na tyle wysoki, że przez większość czasu maszyny jadą same, a kierowcy mogą zająć się innymi czynnościami. Na uwagę zasługuje fakt, że auta z czwartego poziomu skali mogą pokonywać nawet trudne trasy i radzić sobie w skomplikowanych sytuacjach na drodze.

 

Jazda z udziałem autonomicznych maszyn zazwyczaj odbywa się w formie tzw. platooningu, czyli jeździe w konwoju kilku pojazdów. Pomiędzy wszystkimi zachodzi wymiana danych w czasie rzeczywistym, a najważniejszym ogniwem jest pierwszy pojazd, który staje się oczyma wszystkich pozostałych.

 

Powolne wprowadzanie na drogi pojazdów autonomicznych

 

Początkowo program wprowadzenia pojazdów autonomicznych obejmował testy na drogach wyłączonych z ruchu. W tym momencie można spotkać je już na trasach w Stanach Zjednoczonych, a także w Europie - w Szwecji oraz we Francji. Aktualnie trwają testy autonomicznych pojazdów ciężarowych Mercedes-Benz Trucks, które są sprawdzane na publicznych drogach, co ma dodatkowo wzmocnić ich reagowanie na nieprzewidywalne sytuacje w ruchu drogowym.

 

Jakie są przyczyny pojawienia się autonomicznych ciężarówek na drogach?

 

Autonomiczne ciężarówki są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby branży transportowej, a przede wszystkim rosnącą liczbę pojazdów ciężarowych na drogach. W konsekwencji producenci stoją przed koniecznością wynajdywania coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, aby sprostać rosnącemu popytowi na usługi transportowe.

 

Jedną z takich innowacji jest automatyzacja transportu, w której upatruje się złotego rozwiązania na poprawę wydajności przewozu towarów. Pojazdy autonomiczne jadą szybciej, ponieważ nie potrzebują postojów dyktowanych przez potrzeby ludzkie, a także prawnie wymagane przerwy. Ponadto, pojazdy z poziomu piątego w założeniach mają być pozbawione kabin i dzięki temu przybrać bardziej aerodynamiczny kształt. W konsekwencji będą w stanie osiągać większe prędkości na drodze i tym samym skracać czas przejazdu z punktu A do punktu B. Szacuje się, że maszyny jadące w konwoju zmniejszają opór powietrza nawet o 25%, co powoduje szybszą jazdę i minimalizację zużycia paliwa od 5 do 15%.

 

Wprowadzenie autonomicznych ciężarówek poprawia także bezpieczeństwo na drodze. Wszystko sprowadza się do automatyzacji takich czynności, jak hamowanie, przyspieszanie oraz kierowanie. Pojazdy autonomiczne wykluczają najpoważniejszą przyczynę wypadków, czyli błąd ludzki. Dzięki temu praca kierowców poruszających się pojazdami ze stopnia czwartego skali jest mniej stresująca oraz męcząca. 

 

Udostępnij:

Zapisz się do naszego newslettera