12 BIEG

  • EUR 4.80
  • GBP 5.53
  • CHF 4.92

Ciężarówka dla firmy – zakup czy leasing? Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Ciężarówka dla firmy – zakup czy leasing?

Fundamentem każdej firmy transportowej jest dobrze funkcjonująca i rozbudowana flota samochodów ciężarowych – zarówno do aktualnych potrzeb, jak i przyszłych. Nie jest jednak tajemnicą, że inwestycja w nową ciężarówkę to dla firmy poważne wyzwanie – zwłaszcza dla tej, która dopiero zaczyna swoją transportową przygodę.

 

W zależności od możliwości, zadań i celów danego przedsiębiorstwa, firma będzie musiała odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

 

 

  • czy może pozwolić sobie na zakup samochodu ciężarowego?
  • czy może lepszym rozwiązaniem będzie leasing ciężarówki?
  • czym kierować się przy wyborze oferty?
  • jaki wpływ na ten wybór będzie miał dostęp do serwisu i magazynu z częściami zamiennymi?

 

 

W niniejszym tekście postaramy się przedstawić w skrócie co warto wiedzieć na temat zakupu i leasingu ciężarówki dla firm.


Polska siła transportowa


Polskie firmy transportowe są bez wątpienia jedynymi z najprężniej działających na wspólnym rynku Unii Europejskiej. Można nawet powiedzieć, że stały się one jedną z wizytówek naszego kraju w pozostałych krajach Wspólnoty, przede wszystkim w Niemczech i Francji, gdzie polscy kierowcy udają się w trasę najczęściej. Średnio po Europie jeździ około 200 tysięcy ciężarówek z Polski, zatrudniając około 300 tysięcy kierowców, co dostatecznie pokazuję siłę pozycji polskich przedsiębiorstw w sektorze transportu, windując je na czoła różnych europejskich rankingów.


Dostępność serwisów i części – gwarancja bezpieczeństwa


Firmy przewozowe doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo istotnymi elementami transportowej układanki jest szybki i łatwy dostęp do usług serwisowych oraz możliwość bezzwłocznego dostania niezbędnych części do pojazdów. Dlatego też powinno to w istotny sposób wpływać na końcową decyzję zakupu czy leasingu ciężarówki. Nabywając ciężarówkę musimy być pewni, że w pakiecie otrzymamy również swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa w postaci profesjonalnego sklepu z częściami, a w razie potrzeby również pomoc fachowego zespołu specjalistów, mających do dyspozycji nowoczesny warsztat o dużych mocach przerobowych.
Przykład dobrze rozbudowanej oferty serwisowej można zaobserwować w Mercedes-Benz Trucks Retail Polska. Przede wszystkim mamy tu zespół na wysokim poziomie, ale co równie ważne – rozbudowany i nowoczesny pod względem technologicznym warsztat. Ponadto dochodzi do tego odpowiednio wyposażony i na bieżąco uzupełniany magazyn z częściami zamiennymi, z ewentualną realizacją zamówienia w trybie pilnym. W ten sposób każda potrzeba wymiany części realizowana jest niemal natychmiast, zwłaszcza że serwis i magazyn współpracują jako naczynia połączone, kompatybilne.


Strategiczna decyzja – zakup ciężarówki


Przejdźmy jednak z poziomu europejskiego do skali pojedynczej firmy. Zakup nowej ciężarówki jest niewątpliwie podstawową, strategiczną decyzją dla każdego przedsiębiorstwa transportowego. Niezależnie, czy prowadzącego działalność w kraju, czy wysyłającego swoich kierowców za granicę, dużego i dobrze prosperującego (choć naturalnie w tym wypadku, kiedy można pozwolić sobie na więcej, może być to stosunkowo łatwiejsze), czy dopiero wykręcającego pierwsze kilometry na krajowych i zagranicznych drogach. Dlatego decyzja o zakupie nowego pojazdu powinna bazować na przejrzeniu dostępnych ofert, porównaniu ich i wybraniu najlepszej dla danego przedsiębiorstwa oferty – zgodnie z jego potrzebami i możliwościami. W procesie wyboru ciężarówki i warunków jej zakupu producenci często wychodzą przedsiębiorcom naprzeciw, proponując różne udogodnienia przed zakupem pojazdu, a w niektórych przypadkach idą nawet o krok dalej, proponując również opiekę posprzedażową.
Warto w tym miejscu zauważyć, że decyzję o zakupie ciężarówki ułatwiają związane z tym ulgi podatkowe, czyli przede wszystkim możliwość odliczenia podatku VAT. W przypadku samochodów ciężarowych dla firm istnieje możliwość odliczenia 100 procent podatku.


Leasing ciężarówki – czy to się opłaca?


Samochodu ciężarowego nie trzeba jednak od razu kupować. Alternatywnym wyjściem w stosunku do nabycia ciężarówki na własność jest leasing. Dotyczy to zwłaszcza dopiero wchodzących na rynek przedsiębiorstw, które starają się dopiero rozkręcić swoją działalność, albo po prostu tych, którzy w danym momencie nie mogą sobie pozwolić na wydatek związany z zakupem potrzebnego środka transportu. Co warte podkreślenia, w przypadku leasingu również można odliczyć podatek VAT.
Odpowiednie zdefiniowanie pojazdu w odniesieniu do ustawy o VAT ma znaczenie ze względu na sposób odliczania podatku VAT zarówno od rat leasingowych, jak i pozostałych wydatków eksploatacyjnych, w tym również zakupu paliwa. Otóż pojazd uznany za ciężarowy uprawnia przedsiębiorcę do 100% odliczenia podatku VAT od ww. wydatków bez konieczności dopełnienia dodatkowych obowiązków formalnych – czytamy na stronie „Poradnik Przedsiębiorcy”.


Leasing coraz popularniejszy


Jak pokazują dane za ostatnie lata, rozwiązanie leasingowe cieszy się całkiem sporą popularnością. Należy zauważyć, że o ile zakup ciężarówki to – jak podkreśliliśmy – strategiczna decyzja, wpływająca na długoterminowe działanie danego przedsiębiorstwa, to w przypadku leasingu oferta jest bardziej elastyczna i można ją dostosowywać do bieżących potrzeb i działalności firmy.
Oczywiście w leasing można wziąć zarówno samochody nowe, jak i te używane. Właśnie tak – czyli uzupełniona o dobry serwis i wyposażony magazyn – powinna wyglądać dobra oferta zakupu czy leasingu ciężarówki.

 

Udostępnij:

Zapisz się do naszego newslettera