12 BIEG

  • EUR 4.68
  • GBP 5.44
  • CHF 4.77

Ciepło, jasno i bezpiecznie – jak przetrwać zimę w trasie

Zimowa oferta serwisu

 

Zmiana czasu na zimowy rozpoczyna kilkumiesięczny okres, w którym wszyscy zmagamy się na drogach z mniejszą ilością światła dziennego, niską temperaturą, częstymi opadami i śliską nawierzchnią. Nie dość, że jest to nieprzyjemne, to rośnie wówczas ryzyko wypadków i kolizji. Warto więc zadbać o te elementy pojazdu, które poprawią bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jak przygotować swój pojazd do jesienno-zimowych warunków drogowych, podpowiada Jacek Krawiec, kierownik serwisu Mercedes-Benz Trucks Retail Polska w Będzinie

 

Jesień i zima nie należą do ulubionych pór roku przez kierowców. Co mogą i powinni zrobić, żeby w tym okresie zadbać o większe bezpieczeństwo swoje i pojazdu?

To prawda – zmienna aura, wcześniej zapadający zmrok, częste opady deszczu i przymrozki nawierzchni to czynniki, które mocno utrudniają bezpieczną jazdę. Na pory roku i pogodę z nimi związaną wpływu nie mamy, jednak możemy i musimy odpowiednio przygotować nasz pojazd do eksploatacji w tych czasem skrajnych warunkach. To tak jak ze zmianą garderoby z letniej na zimową. Przygotowanie pojazdu na zimę jest konieczne, ponieważ zaniedbanie tych czynności, może negatywnie odbić się bezpieczeństwie już w pierwszych dniach zmiennej aury.

 

O czym przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać?

Przygotowując pojazd do zimy, należy pamiętać zarówno o bezpieczeństwie własnym, jak i innych użytkowników dróg. Zdrowie i życie mamy jedno, dlatego należy robić wszystko, co tylko można, żeby zapobiegać nieszczęśliwym zdarzeniom lub zmniejszyć ich skutki. Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest kontrola ogumienia i wymiana opon na zimowe. Drugą ważną kwestią jest widoczność, na którą ma wpływ oświetlenie oraz wycieraczki.

 

Przy wczesnym zmroku i podczas opadów widoczność staje się kluczowa – w jaki sposób można ją poprawić?

Żeby dobrze widzieć i być dobrze widzianym na drodze, należy skontrolować w serwisie oświetlenie i ewentualnie je uzupełnić, a także odpowiednio ustawić. Zbyt nisko ustawione reflektory nie doświetlą drogi, natomiast ustawione za wysoko sprawią, że światło będzie rozproszone i nasze lampy będą oślepiać innych użytkowników ruchu. Widoczność znacznie poprawiają także sprawne i dobrze zbierające wodę z szyby czołowej wycieraczki. Ich żywotność to jeden sezon, ale koszt wymiany jest nieproporcjonalnie niższy niż koszt naprawy pojazdu w wyniku szkody czy mandatów, których stawki rosną szybciej niż inflacja. Obecnie w naszym serwisie oferujemy wymianę piór z montażem w cenie od 135 zł, a oryginalne wycieraczki Mercedesa mają ergonomiczny kształt i zapewniają doskonałą skuteczność czyszczenia bez smug oraz dużą odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dodatkowym atutem jest nowoczesny i intuicyjny wskaźnik zużycia. I jeszcze jeden drobiazg związany z wycieraczkami, o którym łatwo się zapomina: zmiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. To pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki w trakcie jazdy, gdy będziemy zmuszeni użyć spryskiwacza, a ten nie za działa, bo płyn w zbiorniczku zamarznie.

 

Warto także pamiętać, że kontrola oświetlenia i wymiana wycieraczek to działania, które nie tylko nie wymagają dużych wydatków, a wręcz mogą obniżyć we flocie poważne koszty, takie jak AC i OC, dzięki bezszkodowej jeździe.

 

Oryginalne pióra wycieraczek

 

Oprócz większego ryzyka wypadku, jesienno-zimowa aura przynosi chłód i wilgoć, które sprawiają, że praca nie należy do przyjemnych… Jak można zadbać o komfort kierowcy?

Rzeczywiście – tak jak w okresie wiosenno-letnim użytkownicy pojazdów dostrzegają potrzebę sprawnie działającej klimatyzacji, tak teraz klienci zwracają uwagę na sprawność układu ogrzewania. Szczególnie jeśli idzie o pojazdy ciężarowe, wyposażone w dodatkowe rozbudowane układy ogrzewania postojowego, kontrola pracy takiego urządzenia staje się nieodzowna. Sprawnie działające Webasto to wygoda i komfort kierowcy, ale również jego bezpieczeństwo. Nieszczelny układ ogrzewania może przyczynić się do przedostania spalin do kabiny, co z kolei grozi zatruciem osób tam przebywających. Stąd ważne jest, żeby przy tego typu naprawy wykonywały osoby odpowiednio przeszkolone. Dlatego też przygotowaliśmy obecnie ofertę diagnostyki i profesjonalnej naprawy układu ogrzewania Webasto, oferując na usługę i wymienione podczas naprawy części rabat w wysokości 15%.

 

Kontrola Webasto

 

Pierwsze przymrozki wystawiają także na próbę sprawność innego ważnego elementu, który ma wpływ na mobilność i komfort: akumulatorów.

To już coroczna prawidłowość: po pierwszym chłodnym poranku obserwujemy wzmożone zainteresowanie akumulatorami. W przypadku pojazdu ciężarowego to oznacza nieplanowany przestój, czego każda firma transportowa unika, jak może. Dlatego też zawsze sugerujemy naszym klientom sprawdzenie sprawności akumulatorów. Taki test odpowie na pytanie, czy są one w dobrym stanie, czy też należy je wymienić. Wymiany takie często są konieczne właśnie u progu zimy, dlatego obecnie oferujemy oryginalne akumulatory Mercedes-Benz w atrakcyjnej, promocyjnej cenie 2149 zł netto wraz z montażem i, co niezwykle ważne na międzynarodowych trasach, 24-miesięczną gwarancją.

 

Zapraszamy więc do naszych serwisów: prawidłowo ustawione oświetlenie, dobra widoczność dzięki nowym wycieraczkom, działający układ Webasto i sprawne akumulatory – te wszystkie elementy składają się na dobrze przygotowany do zimy pojazd i większe bezpieczeństwo w okresie, gdy ryzyko stłuczek i wypadków zdecydowanie wzrasta.

 

Oryginalne akumulatory

Udostępnij:

Zapisz się do naszego newslettera